Środa, 29 listopada 2023

Raportowanie dochodu z inwestycji offshore: Ostrożna opowieść podatkowa

28 lipca 2023

Lekcja płynąca z trwającego procesu byłego dyrektora zarządzającego majątkiem UBS, Raoula Weila, naprawdę nie powinna być zaskoczeniem, ale i tak ją powiemy: Nie wolno nie deklarować dochodów z inwestycji offshore w celu uniknięcia podatków.

Chyba że ty i twoi klienci wolicie naprawdę bliskie relacje z IRS i prokuratorami.

Weil rzekomo pomagał UBS w spisku mającym na celu pozyskiwanie depozytów od obywateli USA próbujących uniknąć podatków, a następnie wykorzystywał różne metody, aby utrzymać ich konta w tajemnicy. Został oskarżony w 2008 roku, ale jako mieszkaniec Szwajcarii nie mógł zostać poddany ekstradycji. Niemniej jednak, został złapany we Włoszech w zeszłym roku podczas wakacji.

Według Daily Business Review, Weil twierdzi, że padł ofiarą "nieuczciwych podwładnych" i nie był świadomy, że aktywa przepływają przez karaibskie firmy fasadowe i fundacje Liechtensteinu na konta UBS.

"Dochodzenie i ściganie Raoula Weila pokazuje wytrwałość i nieustępliwość rządu w ściganiu tych, którzy pomagali i podżegali do uchylania się od płacenia podatków przez amerykańskich podatników, niezależnie od tego, gdzie mieszkają", powiedział w artykule Robert Panoff, prawnik podatkowy z Miami.

Adwokat Kevin Packman, specjalista podatkowy i partner w kancelarii Holland & Knight w Miami, powiedział Review, że ściganie bankierów i oszustów podatkowych do tej pory było wymierzone w "niskich rangą, wiszących na włosku facetów, ... ale Weil jest facetem. To jego działka. Zapłaci cenę za to, co zrobili jego podwładni".

Jeśli nie jest to jeszcze jasne, klienci mają prawo inwestować swoje aktywa w banku lub instytucji finansowej poza Stanami Zjednoczonymi, mówi CPA i prawnik James Mastracchio, współprzewodniczący krajowego zespołu ds. kontrowersji podatkowych i sporów sądowych BakerHostetler, który nie jest zaangażowany w sprawę Weil. "Wymogiem jest zgłoszenie dochodu" - mówi. Mastracchio kieruje zespołem ds. karnej obrony podatkowej i jest koordynatorem grupy podatkowej w biurze firmy w Waszyngtonie.

Jest tu kilka wniosków dla księgowych, mówi Mastracchio.

"Bardzo ważne jest, aby podczas rozmowy z klientem w celu przygotowania zeznania podatkowego lub wysłania kwestionariusza do przygotowania zeznania podatkowego [zapytać] "Gdzie są twoje aktywa?" lub, bardziej szczegółowo, "Czy masz uprawnienia sygnatariusza do konta lub struktury poza Stanami Zjednoczonymi lub czy jesteś beneficjentem trustu poza Stanami Zjednoczonymi?"".

W ciągu ostatnich kilku lat księgowi stali się bardziej wyczuleni na deklaracje informacyjne, które muszą zostać złożone, mówi. "Bezpieczną drogą jest poproszenie o odpowiedź na te pytania" - dodaje.

Co więcej, nie należy zakładać na podstawie wyglądu lub stylu życia klienta, że nie może on mieć kont offshore.

Na przykład, Mastracchio zauważa, że podczas II wojny światowej lub wojen domowych nierzadko zdarzało się, że ludzie zakładali konta wyłącznie dla bezpieczeństwa.

"Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy dziedzictwo rodziny zostało przejęte przez rząd" - mówi. Ludzie, którzy uciekli ze swoich krajów i firm, chcieliby chronić swoje aktywa, a nie ukrywać je przed podatkami.

Ale kiedy kolejne pokolenie jest beneficjentem lub dziedziczy konta, zastanawiają się, co zrobić z pieniędzmi. "Teraz na kolanach każdego beneficjenta ląduje problem podatkowy i sprzeczne opinie członków rodziny na temat tego, co należy zrobić i co ujawnić" - mówi Mastracchio.

Jednak po wypełnieniu dobrowolnego formularza "większość ludzi czuje ulgę i, jeśli mają dobrych księgowych, otrzymują właściwą poradę" - mówi.

Mastracchio ostrzega: "Nie pozwól, by klienci zrzucali na Ciebie wiedzę o niezgłoszonych dochodach.

"Jeśli klient mówi: "Mam coś do powiedzenia i jestem tym zaniepokojony", powiedz mu, aby zatrzymał się i najpierw porozmawiał z prawnikiem" - radzi. "Chroni to księgowego przed posiadaniem informacji, które uczyniłyby z niego świadka przeciwko klientowi".