Czwartek, 7 grudnia 2023

Dlaczego opłaca się prawidłowo składać zeznania podatkowe dla firm?

2 lutego 2022

Niezależnie od tego, czy masz już firmę, czy dopiero ją rozpoczynasz, pogratuluj sobie - w każdym środowisku biznesowym nie jest to łatwy wyczyn. Jednak w czasach COVID-19, jest to jeszcze trudniejsze. Skupiając się na sprzedaży i działalności, nie zapominaj o podatnikach. Może Ci się wydawać, że i tak masz już zbyt wiele do zrobienia, a co dopiero martwić się o podatki. Ale nie myśl w ten sposób!

W świecie podatków istnieje termin zwany "nexus". Luźno odnosi się on do zdolności jurysdykcji podatkowej do wprowadzenia Cię do swojego świata, tj. sprawienia, że podlegasz podatkom. W dawnych czasach (przed e-commerce), nexus był zwykle oparty na fizycznej obecności, co oznacza, że musiałeś mieć lokalizację typu brick-and-mortar z pracownikami itp. lub musiałeś wysyłać sprzedawców, aby zrobić coś więcej niż zwykłe nagabywanie, aby mieć wymóg składania dokumentów.

W 2018 roku Sąd Najwyższy podjął decyzję South Dakota v. Wayfair, Inc. na korzyść stanu Dakota Południowa. Po tej decyzji, sprzedawcy detaliczni z roczną sprzedażą w stanie przekraczającym 100 000 USD lub 200 oddzielnych transakcji muszą pobierać podatek od sprzedaży i składać deklaracje podatkowe od sprzedaży w tym stanie. Dotyczy to sprzedawców detalicznych, którzy są zlokalizowani zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz stanu. To szaleństwo, ale to prawda!

Powyższe odnosi się do podatku od sprzedaży, ale co z podatkiem dochodowym/franczyzowym? Jeśli Twoja firma jest korporacją lub spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, została utworzona zgodnie z prawem danego stanu. Co najmniej, musisz złożyć zeznanie roczne w tym stanie. Ale co, jeśli masz lokalizacje w innych stanach, takie jak fabryka lub magazyn? Co jeśli zatrudniasz pracowników w innym stanie lub prowadzisz tam znaczącą sprzedaż? W takich przypadkach, być może trzeba będzie złożyć zeznanie w tym stanie.

Podatek od sprzedaży jest podatkiem z funduszu powierniczego. Na przykład, gdy klient idzie do restauracji i otrzymuje rachunek na 100 dolarów za jedzenie i napoje, najprawdopodobniej znajdzie się tam kilka dodatkowych dolarów na podatek od sprzedaży. Te dodatkowe dolary muszą być zebrane przez Ciebie, a następnie przekazane do urzędu skarbowego. Jeśli nie zostaną one zebrane, Ty i/lub każda inna "odpowiedzialna osoba" będziecie osobiście odpowiedzialni. Biznes, jego właściciele i osoby odpowiedzialne, które nie zbierają i nie odprowadzają podatku od sprzedaży, dość często wypadają z biznesu lub bankrutują.

Zarejestruj się za darmo, aby kontynuować czytanie

Jest to w 100% bezpłatne i zapewnia nieograniczony dostęp do najnowszych wiadomości, porad i spostrzeżeń dotyczących księgowości każdego dnia. Oprócz dostępu do tego ekskluzywnego artykułu, możesz:


Blokada treści, ikona zaznaczeniaWyświetl

wszystkie treści AccountingWEB


Blokada treści, ikona zaznaczeniaKomentuj

artykułyDostęp do

treści terazZarejestruj sięMasz już


konto? Zaloguj się tutaj