Wtorek, 19 marca 2024

Dlaczego powinniśmy przeprowadzić studium wykonalności przed realizacją pomysłu na biznes?

11 września 2021

Musimy przeprowadzić studium wykonalności, ponieważ, mówiąc wprost, "nie chcesz inwestować swoich pieniędzy, czasu i wysiłku w projekt lub pomysł biznesowy, który wydaje się być skazany na niepowodzenie".

Spójrzmy na definicję z Wikipedii: "Studium wykonalności ocenia potencjał projektu do osiągnięcia sukcesu; dlatego postrzegana obiektywność jest ważnym czynnikiem wiarygodności studium dla potencjalnych inwestorów i instytucji pożyczkowych."

Studia wykonalności nie zagłębiają się w, dogłębne, długoterminowe projekcje finansowe. Mówiąc najprościej, inwestor lub właściciel start-upu powinien przewidzieć, czy na tym projekcie zarobi czy straci pieniądze. Inwestor podejmuje decyzję o kontynuacji lub nie, biorąc pod uwagę wyniki studium wykonalności.

W związku z tym, udane studium wykonalności powinno przeprowadzić podstawową analizę progu rentowności, aby sprawdzić, ile pieniędzy będzie potrzebnych do pokrycia kosztów operacyjnych pomysłu biznesowego.

Istnieją więc dwa główne elementy, które należy wziąć pod uwagę:

  1. Koszt = pieniądze + czas + wysiłek
  2. Wartość oczekiwana do dostarczenia przez pomysł biznesowy

To powiedziawszy, studium wykonalności nurkuje w czterech głównych obszarach, aby zrozumieć, jak zrobić studium wykonalności bardzo zasadniczo:

  1. Analiza rynku
  2. Struktura organizacyjna
  3. Kwestie techniczne
  4. Analiza finansowa

Jako pierwszy krok w studium wykonalności, analiza rynku

powinna być wykonana, aby mieć pojęcie o równowadze popytu i podaży Twojego produktu lub usługi.

Analiza rynku

  • Jednostki do sprzedania: Ile jednostek planujesz sprzedać każdego miesiąca?
  • Prognoza podaży: Jaka jest przewidywana podaż produktów lub usług potrzebnych do realizacji projektu w Twojej okolicy?
  • Identyfikacja Rynku Docelowego i Klienta Docelowego: Jaki jest Twój rynek docelowy i klient docelowy? Ilu jest ich, Twoich potencjalnych klientów?
  • Analiza konkurencji: Jaka konkurencja istnieje na tym rynku? Czy możesz stworzyć niszę rynkową, która pozwoli Ci skutecznie konkurować z innymi dostarczającymi ten produkt lub usługę?
  • Lokalizacja: Czy lokalizacja proponowanego biznesu lub projektu może mieć wpływ na jego sukces? Jeśli tak, to czy wskazana lokalizacja jest najbardziej odpowiednią z dostępnych?

Struktura organizacyjna

Kolejnym krokiem do analizy rynku jest określenie właściwej struktury organizacyjnej i kwalifikacji organizacyjnych do zarządzania przedsiębiorstwem. Ludzie, którzy mają być na pokładzie, na stanowiskach kierowniczych i innych powinni być starannie przemyślani i przypisani. W tym kroku, w celu zilustrowania struktury organizacyjnej na schemacie organizacyjnym, jako szybkie i proste rozwiązanie, należy użyć narzędzia

Kwestie techniczne

W zależności od charakteru Twojego pomysłu na biznes, technologia i sprzęt mogą stać się jednym z największych elementów kosztów. Należy więc podjąć decyzję o potrzebnej technologii i wyposażeniu. Z drugiej strony, należy rozważyć datę ich uzyskania, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na czas rozpoczęcia działalności.

Analiza finansowa

W ostatnim kroku należy przeanalizować kluczowe parametry finansowe, jak poniżej:

  • Koszty zmienne: Są to koszty rozpoczęcia nowej działalności, w tym koszty ogólne (COGS).
  • Koszty stałe: Tutaj zdefiniujesz Opex i Capex
  • Logistyka i zapasy
  • Prognozy sprzedaży i raportowanie realizacji celów: Jest to miesięczna projekcja wielkości sprzedaży.
  • Kanały sprzedaży: Powinieneś zdefiniować, ile sprzedaży Twoja firma dystrybuuje na którym kanale i ceny sprzedaży dla każdego kanału.
  • Ustalanie cen: Biorąc pod uwagę konkurencję, należy określić najbardziej odpowiednie pozycjonowanie cenowe dla produktu lub usługi.
  • Raport z rachunku zysków i strat: Służy do znalezienia progu rentowności dla proponowanego biznesu, biorąc pod uwagę koszty i generowane przychody.

Podsumowując, Twoje studium wykonalności powinno dać Ci jasny obraz tego, czy Twój pomysł na biznes zasługuje na inwestycję, czy nie. Jeśli chcesz ułatwić sobie proces tworzenia studium wykonalności, skorzystaj z gotowego modelu wykonalności finansowej aplikacji mobilnej, który zawiera wszystkie powyższe elementy.