Czwartek, 7 grudnia 2023
Pójście do spowiedzi już nie wystarczy. Teraz, gdy Watykan podpisał umowę z władzami USA o zgłaszaniu informacji o zamorskich kontach w ramach Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA), więcej podatników musi być na swoim najlepszym zachowaniu.
Uważa się, że jest to pierwsze międzyrządowe porozumienie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Stolicą Apostolską, i zostało scharakteryzowane przez Watykan jako "bardzo znaczący krok" w połączonych wysiłkach w celu udaremnienia uchylania się od płacenia podatków.
Umowa, która została ogłoszona 10 czerwca, jest zwieńczeniem negocjacji, które rozgorzały w okolicach świąt Bożego Narodzenia w zeszłym roku. Należy pamiętać, że Stolica Apostolska nie jest sama w sobie częścią Watykanu. Reprezentuje ona kościelną jurysdykcję Kościoła katolickiego prowadzącego Bank Watykański. Sam bank znajduje się ostatnio pod ciemną chmurą, ponieważ pojawiły się zarzuty o korupcję. W rzeczywistości papież Franciszek uczynił oczyszczenie tego finansowego bałaganu jednym ze swoich głównych priorytetów.
FATCA została uchwalona w 2010 roku, aby pomóc w ujawnieniu aktywów przechowywanych w zagranicznych bankach i na innych kontach offshore przez amerykańskich podatników. Miejsca te są często określane jako "bezpieczne raje" przed amerykańskimi władzami podatkowymi. Ustawa weszła w życie 1 lipca 2014 r. i doprowadziła do zawarcia umów międzyrządowych z ponad 100 krajami, w tym z notorycznymi stronnikami, takimi jak Rosja i Chiny, jak również z tradycyjnymi rajami podatkowymi, takimi jak Karaiby i Szwajcaria.
Aby promować zgodność z amerykańskim prawem podatkowym, FATCA wymaga od zagranicznych instytucji finansowych zgłaszania informacji o rachunkach posiadanych przez amerykańskich podatników bezpośrednio do IRS, nawet jeśli na rachunkach znajdują się tylko zagraniczne aktywa. Podobnie muszą one zgłaszać informacje o kontach posiadanych przez podmioty zagraniczne, w których podatnicy amerykańscy mają istotny udział własnościowy. Jeśli bank odmówi ujawnienia informacji, może zostać obciążony 30-procentowym podatkiem u źródła od niektórych płatności ze źródeł amerykańskich, niezależnie od tego, czy odbiorca jest podatnikiem amerykańskim, czy nie.
Należy pamiętać, że FATCA nie eliminuje wymogu składania strasznego dokumentu FBAR (Report of Foreign Bank and Financial Account). Wymóg ten dotyczy podatników amerykańskich, którzy mają udziały finansowe w dowolnym rachunku finansowym w obcym kraju lub mają prawo podpisu na takim rachunku, jeśli łączna wartość tych rachunków przekracza 10 000 USD.
FBAR musi być złożony do IRS niezależnie od wszelkich innych umów. To tylko dodaje kolejną warstwę nadzoru. Klienci, którzy przyznają się do oszustw podatkowych mogą szukać ochrony pod parasolem Offshore Voluntary Disclosure Program (OVDP). IRS ostatnio zmienił i usprawnił OVDP, aby uczynić go bardziej atrakcyjnym dla podatników. Jednak maksymalna kara została praktycznie podwojona z 27,5 procent do 50 procent, ze skutkiem na 4 sierpnia 2014 roku.
Wspólne ogłoszenie Stanów Zjednoczonych i Watykanu jest kolejnym przypomnieniem, że kłopoty osób uchylających się od płacenia podatków nie znikną jakimś cudem. Spowiedź jest dobra dla duszy.
Powiązane artykuły:
FATCA Pacts with US Grows as Law Takes EffectIRS
Chief Highlights Changes to Offshore Disclosure Initiative