Czwartek, 7 grudnia 2023

Przedstawiając IRS Dirty Dozen Oszustwa podatkowe na rok 2015: Część 1

25 października 2022

Każdego roku IRS publikuje szczegółową listę "Dirty Dozen tax scams" nękających podatników. W 2015 roku zdecydował się pójść o krok dalej, wydając indywidualny komunikat prasowy obejmujący oszustwo podatkowe każdego dnia przez 12 kolejnych dni roboczych, począwszy od 22 stycznia. Oto zestawienie oszustw opisanych przez IRS w pierwszym tygodniu - reszta pojawi się wkrótce.

1.Oszustwatelefoniczne (IR-2015-05, 2/22/15): Używanie agresywnych i grożących telefonów przez przestępców podszywających się pod agentów IRS jest nadal blisko szczytu listy. IRS odnotował w ostatnich miesiącach gwałtowny wzrost liczby tych oszustw telefonicznych, ponieważ oszuści grożą ofiarom aresztowaniem przez policję, deportacją, odebraniem prawa jazdy i innymi działaniami. Podatnikom przypomina się, że powinni wystrzegać się takich oszustw w sezonie składania zeznań podatkowych.

Zazwyczaj oszuści zmieniają numery identyfikacyjne dzwoniących, aby wyglądało na to, że dzwoni IRS. Używają fałszywych nazwisk oraz fałszywych numerów identyfikacyjnych IRS i często zostawiają "pilne" prośby o oddzwonienie, żerując na osobach najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo, takich jak osoby starsze, nowi imigranci oraz osoby, których pierwszym językiem nie jest angielski. IRS niedawno zamieścił nowy film na YouTube, w którym ostrzega podatników, aby nie dali się nabrać na oszustów podających się za przedstawicieli agencji.

2. Phishing (IR-2015-6, 2/23/15): Phishing to oszustwo często przeprowadzane za pomocą niechcianej poczty elektronicznej lub fałszywej strony internetowej, które wabi potencjalne ofiary i skłania je do podania cennych danych osobowych i finansowych. Uzbrojony w te informacje przestępca może dokonać kradzieży tożsamości lub kradzieży finansowej.

Jeśli podatnicy otrzymają niezamówiony e-mail, który wydaje się pochodzić z IRS lub organizacji blisko związanej z IRS, takiej jak Electronic Federal Tax Payment System (EFTPS), IRS radzi, aby zgłosić go, wysyłając na adres [email protected]. Ważne jest, aby podatnicy pamiętali, że IRS generalnie nie inicjuje kontaktu z podatnikami poprzez e-mail z prośbą o podanie danych osobowych lub finansowych.

3. Kradzież tożsamości (IR-2015-07, 2/26/15): Kradzież tożsamości związana z podatkami ma miejsce, gdy ktoś używa twojego skradzionego numeru Social Security do złożenia zeznania podatkowego domagając się wyłudzenia zwrotu podatku. Chociaż IRS poczynił ostatnio znaczące postępy - w trzyletnim okresie kończącym się w 2014 roku, wstrzymał 19 milionów podejrzanych zwrotów i ochronił ponad 63 miliardy dolarów w nieuczciwych zwrotach - pozostaje to głównym problemem.

W 2015 roku IRS będzie nadal zwiększać zarówno liczbę, jak i skuteczność modeli danych dotyczących kradzieży tożsamości oraz filtrów stosowanych do identyfikacji potencjalnie fałszywych zwrotów. Ponadto, IRS nadal rozszerza swoje partnerstwo z instytucjami finansowymi w celu identyfikacji i zatrzymania fałszywych zwrotów.

4. Oszustwa związane z przygotowywaniem zeznań podatkowych (IR-2015-08, 1/27/15): Zdecydowana większość profesjonalistów podatkowych zapewnia uczciwe usługi wysokiej jakości. Ale niektórzy nieuczciwi preparatorzy zakładają sklep w każdym sezonie składania dokumentów, aby popełnić oszustwo dotyczące zwrotu, kradzieży tożsamości i innych oszustw, które szkodzą podatnikom. Dlatego też pozbawieni skrupułów specjaliści, którzy żerują na niczego nie spodziewających się podatnikach, składając niewiarygodne obietnice zbyt wysokich zwrotów, co roku trafiają na listę Dirty Dozen.

Podatnicy muszą uważnie wybierać, kiedy zatrudniają osobę lub firmę do przygotowania zeznania. Osoby bez skrupułów przygotowujące zeznania podatkowe często wprowadzają w błąd podatników o dobrych intencjach, zachęcając ich do wzięcia nieuzasadnionych kredytów lub odliczeń tylko po to, aby zwiększyć swoje wynagrodzenie. Za oszukiwanie klientów grożą kary, a nawet więzienie.

5. Nie zgłoszone konta offshore (IR-2015-09, 1/28/15): Przez lata zidentyfikowano wiele osób, które unikały amerykańskich podatków, ukrywając dochody w bankach offshore, na kontach maklerskich lub w podmiotach nominowanych, a następnie używając kart debetowych, kredytowych lub przelewów bankowych, aby uzyskać dostęp do funduszy. Inni wykorzystywali w tym samym celu zagraniczne trusty, programy leasingu pracowniczego, prywatne renty lub plany ubezpieczeniowe.

IRS wykorzystuje informacje zdobyte w trakcie dochodzeń do ścigania podatników posiadających niezadeklarowane konta, jak również banków i bankierów podejrzanych o pomaganie klientom w ukrywaniu ich aktywów za granicą. Od 2009 roku dziesiątki tysięcy osób dobrowolnie udzieliło informacji o swoich zagranicznych kontach finansowych, korzystając ze specjalnych możliwości w ramach Offshore Voluntary Disclosure Program (OVDP). OVDP, przywrócony w 2012 r., pozostanie otwarty na czas nieokreślony.

6. Zawyżone wnioski o zwrot podatku (IR-2015-12, 1/29/15): Oszuści rutynowo podają się za preparatorów podatkowych w sezonie rozliczeń podatkowych, wabiąc ofiary obietnicami dużych zwrotów podatku federalnego lub zwrotów, o których ludzie nigdy nie marzyli, że w ogóle im się należą. Wykorzystują do tego celu ulotki, ogłoszenia, fałszywe witryny sklepowe, a nawet przekaz ustny, aby zarzucić szeroką sieć na ofiary. Oferty mogą być nawet rozpowszechniane przez grupy społeczne lub kościoły, gdzie zaufanie jest wysokie.

Ci oszuści budują fałszywą nadzieję, oszukując ludzi do składania wniosków o fikcyjne rabaty, korzyści lub ulgi podatkowe. Pobierają dobre pieniądze za bardzo złą poradę. Co gorsza, mogą złożyć fałszywe zeznanie w imieniu danej osoby i ta osoba nigdy nie wie, że zwrot został wypłacony. IRS opublikował listę wskazówek i innych zasobów, które pomogą podatnikom wybrać wykwalifikowanego specjalistę podatkowego.