Środa, 29 listopada 2023

Strategie podatkowe na koniec roku dla właścicieli domów

17 marca 2022

Czy planujesz zakup nowego mieszkania pod koniec roku? Załatw sprawę do 31 grudnia. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać z odliczenia na liście A formularza 1040 za bieżący rok, jeśli jedynym sposobem uzyskania kredytu hipotecznego jest zapłacenie punktów (każdy punkt równa się 1 procent kwoty kredytu) instytucji udzielającej kredytu.

Można odliczyć od razu całą sumę za odsetki zapłacone z góry w celu uzyskania kredytu na zakup, budowę lub ulepszenie głównego domu (np. gdy dobudowujemy lub przebudowujemy pokój), w przeciwieństwie do np. drugiego domu, który używamy jako miejsce wypoczynku lub nieruchomości, za którą pobieramy czynsz.

Refinansowanie istniejącego kredytu hipotecznego. W takim przypadku należy zapoznać się z innymi zasadami. Wykorzystaj środki uzyskane z kredytu na ulepszenie domu, a będziesz mógł w pełni odliczyć punkty. Refinansuj kredyt tylko po to, aby skorzystać z niższych stóp procentowych i musisz odliczać punkty tylko stopniowo, przez cały okres kredytowania â podziel kwotę zapłaconą za punkty przez liczbę miesięcznych płatności, których będziesz dokonywać przez cały okres kredytowania.

Kredytobiorcy, którzy refinansują kredyt po raz drugi lub trzeci, często zapominają o znacznych odpisach. Seryjni refinansujący mają prawo do natychmiastowego odliczenia tego, co pozostało z punktów z poprzednich refinansowań. Kredytobiorcy nie pamiętają jednak o tych punktach, ponieważ nie pojawiają się one na dokumentach zamykających nowe refinansowanie.

Zazwyczaj kilka tysięcy dolarów przepada w takiej sytuacji. Dla refinansujących, którzy mieszczą się w 30-procentowym progu podatkowym, każde 1000 dolarów, które odpiszą, obniża podatki o 300 dolarów, co jest więcej niż wystarczające, aby zapłacić za przyjemny wieczór w mieście.

Śledź wydatki na ulepszenia domu. Nie dają one żadnych bieżących odliczeń, ale są dodawane do podstawy kosztowej domu â liczby używanej do określenia zysku lub straty przy sprzedaży nieruchomości. W ten sposób ulepszenia zmniejszają zysk podlegający opodatkowaniu w momencie sprzedaży.

Podobnie jak większość osób sprzedających dom, doskonale zdajesz sobie sprawę z przepisów, które zwalniają cię z podatku od zysku ze sprzedaży domu w wysokości do $250,000 dla osoby samotnej lub małżeństwa składającego osobne zeznanie i do $500,000 dla małżeństwa składającego wspólne zeznanie. Wielu z was nie wie jednak, że każdy, kto osiągnął zysk większy niż próg wykluczenia $250,000 lub $500,000, musi zapłacić podatek od nadwyżki. Sprzedający nie mogą już dłużej odkładać podatku od całego zysku, kupując inny dom, który kosztuje więcej niż to, co otrzymali za ten sprzedany.

Audyty IRS. W przypadku, gdy IRS zakwestionuje sposób obliczenia zysku, kontrola będzie mniej traumatyczna i mniej kosztowna, jeśli zachowasz skrupulatne zapisy, które śledzą podstawę mieszkania. Zapisy te powinny obejmować to, co pierwotnie zapłaciłeś za nieruchomość, plus rozliczenia lub koszty zamknięcia, takie jak ubezpieczenie tytułu własności i opłaty prawne, a także to, co później wydać na ulepszenia, takie jak dodanie pokoju lub wybrukować podjazd, w przeciwieństwie do rutynowych napraw lub konserwacji, które nie dodaje nic do wartości miejsca, takie jak malowanie lub papa pokój lub wymiany uszkodzonej szyby.