Czwartek, 7 grudnia 2023

Jak jeden stan może mieć wiele stawek podatkowych

21 sierpnia 2022

Po prostu wiedząc, że istnieją różne stawki podatku od sprzedaży w różnych stanach jest tylko początek podróży obliczania podatku od sprzedaży.

Większość stanów pozwala na lokalne podatki od sprzedaży opcji, a różne stany opodatkowują różne kategorie przedmiotów w różnych stawkach. Witamy w Arab, Alabama, który w przeszłości miał wątpliwe wyróżnienie o najwyższej łącznej stawki podatku od sprzedaży w Stanach Zjednoczonych.

Artykuły takie jak ten, prosto do Twojej skrzynki pocztowejDołącz

do naszego newslettera, aby uzyskać najnowsze trendy w księgowości, pomysły, wiadomości i technologie dostarczane bezpośrednio na Twój adres e-mail.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mailZapisz
się

Jako stan, Alabama ma jedną z najniższych ogólnych stawek podatku od sprzedaży w kraju, na poziomie 4 procent. W zależności od tego, co jest kupowane, ta stawka stanowa jest czasami jeszcze niższa. Na przykład, Alabama pobiera 2 procentowy podatek od sprzedaży samochodów i 1,5 procentowy podatek od sprzedaży sprzętu rolniczego i maszyn produkcyjnych. Żywność sprzedawana w automacie jest opodatkowana w wysokości 3 procent.

Alabama pozwala jednak lokalnym jurysdykcjom na pobieranie własnego podatku od sprzedaży, którego stawki sięgają nawet 7,5 procent. Według Tax Foundation jest to jedna z najwyższych stawek lokalnego podatku od sprzedaży w kraju. W sumie w Alabamie istnieje około 350 lokalnych jurysdykcji podatkowych. Średnio pobierają one podatek w wysokości nieco ponad 5 procent, który jest doliczany do każdego zakupu, wraz z ogólną stawką podatkową wynoszącą 4 procent.

Co sprowadza nas z powrotem do Arabii. Każdy płaci tam stanowy 4 procentowy podatek od sprzedaży (z wyżej wymienionymi wyjątkami) od swoich zakupów. A samo miasto nakłada 5-procentowy podatek od sprzedaży w ramach swojej jurysdykcji. Jednak Arab leży również na granicy hrabstw Marshall i Cullman. Marshall nie ma ogólnokrajowego podatku od sprzedaży, ale Cullman ma; wynosi on 4,5 procent.

Jeśli dodamy do tego 4-procentowy podatek stanowy, 5-procentowy podatek miejski i 4,5-procentowy podatek hrabstwa Cullman, to mieszkańcy mieszkający po tej stronie Araba zapłacą 13,5-procentowy podatek od sprzedaży swoich zakupów. Po drugiej stronie miasta łączna stawka wynosi 9 procent. (Przy okazji, jest tylko jeden kod ZIP dla Arab, co jest kolejnym przykładem na to, dlaczego nie powinieneś używać tych kodów pocztowych do obliczania kwoty podatku od sprzedaży, który musisz zebrać).

Alabama jest daleko od jedynego stanu, który pozwala na lokalne stawki podatku od sprzedaży opcji, które są wysokie w stosunku do ogólnej stawki podatku od sprzedaży w stanie. Te maksymalne stawki lokalne mogą podwoić lub potroić kwotę podatku, który musi być zebrany i przekazany w każdej transakcji, co oznacza, że stawki podatku od sprzedaży mogą się znacznie różnić w zależności od hrabstwa lub miasta.

Kilka innych godnych uwagi przykładów:

 • Kolorado - stawka stanowa wynosi 2,9 procent, ale podatki lokalne mogą dodać do 8,3 procent do całości
 • Georgia - stawka państwowa wynosi 4 procent, ale podatki lokalne mogą dodać do 5 procent więcej
 • Luizjana - stawka stanowa wynosi 4,45%, ale podatki lokalne mogą dodać do 7% więcej
 • Mississippi - stawka stanowa wynosi 4,225%, ale podatki lokalne mogą zwiększyć ją do 5,875%.
 • Nowy Jork - stopa stanowa wynosi 4 procent, ale podatki lokalne mogą dodać do 4,875 procent więcej
 • Oklahoma - stawka stanowa wynosi 4,5 procent, ale podatki lokalne mogą dodać do 7 procent więcej

Opcje lokalne na AlascePrawdopodobnie

skrajnym przykładem jest Alaska, która nie ma państwowego podatku od sprzedaży, ale dopuszcza lokalne podat

ki od sprzedaży.

W rezultacie, 49 jurysdykcji ma lokalne podatki opcji.

Oznacza to, że jeśli jesteś zdalnym sprzedawcą realizującym zamówienia na Alasce, musisz pamiętać, że nie ma podatku od sprzedaży w granicach Anchorage lub Fairbanks, ale 5 procentowy podatek od dostaw do Juneau i 4 procent w Ketchikan.

Należy również pamiętać, że w Nome obowiązuje 7-procentowy podatek od sprzedaży od maja do sierpnia, ale tylko 5-procentowy przez resztę roku. Jest to jedna z czterech lokalnych jurysdykcji na Alasce, które różnicują stawki podatku od sprzedaży w zależności od sezonu.

Jesteś z Jersey? Które wyjście?

New Jersey ma ogólny stanowy podatek od sprzedaży w wysokości 6,625 procent. Jednak New Jersey posiada również Urban Enterprise Zones, gdzie stawka podatku wynosi tylko połowę tego podatku - czyli 3,3125%. Dodatkowo, firmy w tych strefach mogą uzyskać pełne zwolnienie z podatku na zakup sprzętu, rozbudowę obiektów i modernizację.

Kluczowym słowem jest tu "mogą". Aby zakwalifikować się do ulg podatkowych, firmy muszą złożyć wniosek do Enterprise Zone Authority. Władze mogą przyznać certyfikaty zwalniające firmy z konieczności zbierania lub umarzania tych części podatku od sprzedaży, które normalnie by płaciły. (Zarządzanie certyfikatami zwolnień jest skomplikowanym procesem. Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat tutaj).

W New Jersey znajdują się 32 Miejskie Strefy Przedsiębiorczości. Strefy obejmują części - ale niekoniecznie wszystkie - różnych miast, w tym niektóre z największych w stanie, jak Newark, Elizabeth i Trenton. Program został ustanowiony w 1983 roku, aby stymulować wzrost w zagrożonych społecznościach miejskich. Został odnowiony w 2018 roku.

Jeśli sprzedajesz nabywcom w New Jersey, musisz być świadomy tych stref, a także różnych stawek i wymagań, które idą z nimi.

Tax Breaks on Food Aren't UniversalAs

of

this writing, 32 state legislatures have decided not to tax food for home consumption - that is, groceries. (Oczywiście, pięć innych stanów nie ma podatku od sprzedaży w ogóle).

To może się jednak zmienić, ponieważ wiele stanów rozważa zmniejszenie lub wyeliminowanie podatków od artykułów spożywczych, a nawet od żywności przygotowanej w restauracji. Ale na razie jest 13 stanów z mieszanym koszykiem przepisów podatkowych dotyczących artykułów spożywczych.

Trzy stany - Alabama, Mississippi i Dakota Południowa - w pełni opodatkowują artykuły spożywcze. Cztery inne stany w pełni opodatkowują artykuły spożywcze, ale oferują pewnego rodzaju ulgi lub zniżki w podatku dochodowym, aby częściowo zrównoważyć podatek od artykułów spożywczych:

Hawaje rozszerzają swój 4-procentowy ogólny podatek akcyzowy (pobierany od sprzedawców) na artykuły spożywcze. Rodziny zarabiające mniej niż $50,000 rocznie mogą ubiegać się o ulgę podatkową na artykuły spożywcze na ich państwowym podatku dochodowym, która może wynosić aż $110 dla osób składających wniosek wspólnie, które zarobiły mniej niż $50,000 w poprzednim roku.

Idaho oferuje ulgę podatkową w wysokości 100 dolarów na osobę, która ma na celu częściowe zrekompensowanie kosztów stanowego 6-procentowego podatku od sprzedaży artykułów spożywczych.

Kansas, które rozszerza swój 6.5-procentowy podatek od sprzedaży na całą żywność, oferuje $125 na osobę ulgę podatkową dla osób powyżej 55 roku życia lub dla rodzin, które mają dzieci poniżej 18 roku życia, pod warunkiem, że osoba składająca wniosek ma dochód poniżej $30,615.

Oklahoma oferuje ulgę podatkową w wysokości $40 na osobę, aby zrównoważyć podatek od artykułów spożywczych, o ile podatnik jest w wieku powyżej 65 lat, ma dzieci na utrzymaniu lub jest niepełnosprawny - i ma zarobki poniżej $50,000 rocznie.

Jest sześć stanów, które opodatkowują artykuły spożywcze według stawek niższych niż ogólna stawka podatku od sprzedaży w danym stanie:

 1. Arkansas ma 0,125 procentową stawkę podatku od sprzedaży artykułów spożywczych, w porównaniu do 6,5 procentowego ogólnego podatku od sprzedaży w całym stanie. Gotowa żywność jest opodatkowana według ogólnej stawki podatku od sprzedaży.
 2. Illinois ma 1 procentową stawkę podatku od sprzedaży artykułów spożywczych, w porównaniu do 6.25 procentowego ogólnego podatku od sprzedaży w całym stanie. Gorące posiłki i inne sprzedawane do konsumpcji w lokalu podlegają ogólnej stawce podatku od sprzedaży.
 3. Missouri opodatkowuje żywność według stawki 1,225%, w porównaniu z ogólną stawką podatku od sprzedaży wynoszącą 4,225%, i rozszerza to na nasiona ogrodowe lub rośliny, które produkują domową żywność. Gotowa żywność jest opodatkowana według różnych stawek w zależności od tego, czy jest podawana na ciepło czy na zimno.
 4. Tennessee obniżyło swoją stawkę podatku od sprzedaży żywności do 4 procent (z 5 procent) w 2017 roku. Jednak gotowa żywność jest opodatkowana według ogólnej stanowej stawki podatku od sprzedaży w wysokości 7 procent, plus podatki lokalne.
 5. Utah opodatkowuje artykuły spożywcze w obniżonej stawce 3 procent, ale pobiera pełną 4,7 procentową stawkę podatkową w całym stanie na gotowe artykuły spożywcze. Ponadto, restauracje i bary płacą dodatkowy 1 procentowy stanowy podatek restauracyjny. Utah faktycznie podniósł podatek od żywności w 2019 roku, ale szybko uchylił go po publicznym oburzeniu.
 6. Wirginia opodatkowuje żywność do konsumpcji domowej, a także niektóre artykuły higieny osobistej, w wysokości 2,5 procent, co jest niższe niż ogólna stawka państwowego podatku od sprzedaży w wysokości 5,3 procent. W przeciwieństwie do Missouri, nasiona i rośliny do uprawy w domu nie kwalifikują się do niższej stawki podatkowej.

Wszystkie inne stany zwalniają sprzedaż żywności do konsumpcji domowej i w większości przypadków lokalne jurysdykcje w tych stanach również nie opodatkowują żywności. Jednak Arizona, Kolorado, Georgia, Luizjana, Karolina Północna i Karolina Południowa pozwalają lokalnym jurysdykcjom na opodatkowanie żywności, nawet jeśli stan tego nie robi, według Center on Budget and Policy Priorities.

W niektórych stanach obowiązują również pewne tajemnicze zasady dotyczące tego, które artykuły spożywcze są opodatkowane, a które nie. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie żywności, który wysyła swoje produkty bezpośrednio z gospodarstwa rolnego lub przygotowane specjalne jedzenie z dnia na dzień do któregoś z tych stanów, musisz wiedzieć, jakie zasady i stawki mają zastosowanie do Twoich produktów.

Odzież może lub nie może być opodatkowana Według

Tax Foundation, 38 stanów i D.C. opodatkowuje sprzedaż odzieży jak każdy inny zakup detaliczny. Jednakże siedem stanów posiada pełne lub częściowe zwolnienie z podatku od sprzedaży dla większości sprzedaży odzieży. Minnesota, New Jersey, Pennsylvania i Vermont generalnie zwalniają zakupy odzieży z podatku od sprzedaży. A trzy stany zwalniają z podatku zakupy przedmiotów do określonej wartości dolara: Massachusetts (do 175 dolarów), Nowy Jork (do 110 dolarów za sztukę) i Rhode Island (do 250 dolarów).

Jako sprzedawca, Twój klient będzie musiał albo ręcznie śledzić, które stany mają jakie zasady opodatkowania sprzedaży odzieży - albo kupić oprogramowanie, które zrobi to za Ciebie.

Ponad 13 000 jurysdykcjiŻaden

z powyższych przykładów nie uwzględnia świąt podatkowych, które około 17 stanów ustanowiło w celu zapewnienia wolnej od podatku sprzedaży określonych produktów w określonych okresach

.

(Dokładna liczba zmienia się, ponieważ niektóre stany przyjmują nowe święta, podczas gdy inne pozwalają istniejącym świętom wygasnąć).

W sumie w Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 13 000 różnych jurysdykcji dotyczących podatku od sprzedaży. Nie powinno więc dziwić, że Twoi klienci detaliczni z sektora małych przedsiębiorstw potrzebują Twojej pomocy i wiedzy na temat przestrzegania podatku od sprzedaży.