Czwartek, 7 grudnia 2023

Problemy techniczne w IRS opóźniają zwroty podatków

21 lipca 2023

Ken Berry

Podatnicy, którzy złożyli zeznanie podatkowe przed terminem, przekonują się, że otrzymanie zwrotu federalnego podatku dochodowego trwa w tym roku dłużej niż zwykle. W przeszłości podatnicy, którzy składali zeznania drogą elektroniczną, mogli spodziewać się otrzymania pieniędzy w ciągu jednego do dwóch tygodni. W przypadku zeznań za 2011 rok, które zostały złożone w pierwszym pełnym tygodniu lutego, otrzymanie zwrotu zajmuje od piętnastu do dwudziestu jeden dni, a w niektórych przypadkach nawet dłużej.

IRS przypisuje opóźnienia technicznym problemom komputerowym związanym z nowymi zabezpieczeniami mającymi na celu wyeliminowanie fałszywych zwrotów. Nie ma znaczenia, z jakiego oprogramowania podatkowego lub metody składania wniosków korzysta osoba przygotowująca zeznanie podatkowe.

Niemniej jednak, IRS stanowczo broni swojego stanowiska. Podkreśla również, że usterki komputerowe zostały rozwiązane. "Zdecydowana większość podatników może nadal oczekiwać, że otrzyma swoje zwroty w odpowiednim czasie", mówi rzeczniczka IRS Michelle Eldridge.

Podatnicy mogą sprawdzić status swoich zwrotów, odwiedzając stronę internetową IRS "Where's My Refund?". Gdy narzędzie to działa prawidłowo, status będzie się zmieniał w miarę jak zwrot będzie przechodził przez system. Kiedy jednak podatnicy, którzy złożyli wniosek na początku lutego, próbowali śledzić postępy, otrzymywali informację, że IRS nie ma wiedzy na temat ich zwrotu. Naturalnie wywołało to strach i niepokój wśród niektórych składających zeznania, którzy obawiali się, że ich zeznania podatkowe zaginęły w cyberprzestrzeni, pomimo potwierdzenia otrzymanego przez osobę przygotowującą zeznanie podatkowe, że zeznanie zostało przyjęte.

IRS mówi "nie martw się". Zapewnia podatników, że potwierdzenie jest jedynym dowodem na to, że ich zeznanie zostało złożone, nawet jeśli "Where's My Refund?" wskazuje inaczej. Możesz więc powiedzieć swoim klientom, aby byli spokojni. Niestety, nie ma jednak sposobu, aby przyspieszyć proces dla tych, którzy liczyli na superszybki zwrot, składając wniosek wcześniej. Inni podatnicy, którzy złożyli wnioski później, mogą nadal otrzymać swoje zwroty w pierwszej kolejności.

Na dzień 16 lutego IRS podał, że wydał 34,8 miliona zwrotów na łączną kwotę 110,9 miliarda dolarów. W tym samym okresie w 2011 roku IRS wydał 36,1 miliona zwrotów na łączną kwotę 115,3 miliarda dolarów. W chwili obecnej średnia kwota zwrotu wynosi około 3 183 USD.

Konkluzja: Dla wielu podatników z pewnością warto poczekać.

Powiązane artykuły:

  • Jest na to aplikacja: Śledź status zwrotu dla swoich klientów
  • Osoby przygotowujące więcej niż 10 zeznań podatkowych muszą teraz złożyć je drogą elektroniczną