Środa, 29 listopada 2023

Czy CPA mają szansę na zaistnienie w ESG?

7 stycznia 2022

Tak gorący jak najnowszy trend TikTok, ESG (skrót od environmental, social, and governance) jest akronimem na ustach wszystkich, więc co z tego wynika dla CPA?

W związku z coraz większą presją ze strony interesariuszy, coraz więcej organizacji w Stanach Zjednoczonych raportuje dane ESG, a wymagana pewność w zakresie ujawniania danych ESG stanowi dużą szansę dla CPA. Jednak przed CPA, którzy chcą zwiększyć swój udział w rynku w tym szybko rozwijającym się sektorze, stoją również wyzwania, takie jak brak spójności w zakresie rodzaju poświadczenia wymaganego dla kwestii ESG.

Zapisz się na

nasz BEZPŁATNY biuletyn emailowyNie

przegap naszych najlepszych treści.Wpisz adres email *Wpisz adres emailZapiszsię

Chociaż termin ESG funkcjonuje już od wielu lat, nabrał on tempa i popularności w klimacie społecznym i politycznym ery pandemii. Zgodnie z białą księgą Instytutu Audytorów Wewnętrznych (IIA) "Rola audytu wewnętrznego w raportowaniu ESG", ESG definiuje się jako "kryteria, które charakteryzują działalność organizacji jako zrównoważoną, odpowiedzialną lub etyczną". Jednak mimo, że ESG opanowuje świat i pojawia się w nagłówkach gazet, wciąż pozostaje wiele do zrobienia, zanim w Stanach Zjednoczonych i na świecie pojawią się spójne wymogi dotyczące raportowania ESG.

Podczas gdy co najmniej 25 krajów - w tym Argentyna, Australia, Chiny, Francja, Holandia, Filipiny, Turcja, RPA i Wielka Brytania - posiada wymogi dotyczące ujawniania informacji ESG, w Stanach Zjednoczonych raportowanie ESG jest nadal dobrowolne. Według badania przeprowadzonego w 2021 r. wśród 1400 spółek z 22 krajów przez AICPA i CIMA wraz z Międzynarodową Federacją Księgowych, 91% z nich stwierdziło, że raportuje pewien poziom informacji ESG, a 51% przyznało, że ma pewien poziom pewności co do tych informacji.

Spośród tych spółek, 63 procent zleceń poświadczających dotyczących informacji ESG zostało przeprowadzonych przez firmy audytorskie lub powiązane z firmami audytorskimi. Natomiast wśród 100 spółek w Stanach Zjednoczonych, które zostały uwzględnione w badaniu, tylko 11 proc. spółek, które poświadczały informacje ESG, było audytowanych przez firmę audytorską lub z nią stowarzyszoną.

W chwili obecnej istnieje wiele standardów i ram stosowanych do raportowania informacji ESG. My, CPA, mamy ważną i ekscytującą możliwość wykorzystania naszych umiejętności i doświadczenia w celu zapewnienia takiego samego poziomu wiarygodności w raportowaniu ESG, jaki wnosimy do sprawozdawczości finansowej. CPA mają doświadczenie w ocenie procesów i kontroli wewnętrznych, a umiejętności te można łatwo przełożyć na pomiar i raportowanie informacji ESG.

Dane ESG nie różnią się od danych finansowych, które są nieustannie oceniane przez audytorów: Systemy i procesy wykorzystywane do gromadzenia danych muszą zostać zweryfikowane, aby ocenić końcowe raporty. Audyt ESG mógłby wyglądać mniej więcej tak:

Organizacja podejmuje zobowiązanie do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko w związku z podróżami służbowymi samolotem poprzez zakup kredytów węglowych. Aby upewnić się, że wywiązuje się z tego zobowiązania, jak również, że dokładnie je raportuje (czy to za pośrednictwem strony internetowej, newslettera, czy raportu finansowego), należy przeprowadzić audyt.

Audyt powinien obejmować sprawdzenie, czy zostały wdrożone odpowiednie procesy w celu rejestrowania wszystkich podróży lotniczych pracowników, gromadzenia niezbędnych danych (ilość przelecianych mil, typ samolotu, itp.) w celu obliczenia emisji dwutlenku węgla i zakupu ważnych jednostek redukcji emisji. Jest to tylko prosty przykład tego, w jaki sposób CPA mogą przeprowadzać audyt inicjatyw ESG przy braku kompleksowych ram raportowania.

Jednak już wkrótce CPA mogą otrzymać kompleksowe wytyczne. W lutym 2021 r. AICPA opublikowała swoją mapę drogową dla raportowania ESG i atestacji. Celem jest pomoc praktykom podatkowym w rozpoczęciu rozmów ze swoimi klientami na temat sposobu raportowania informacji ESG i niezależnej walidacji, która może być wymagana w przyszłości, gdy organy regulacyjne będą dążyć do przyjęcia wymogów sprawozdawczych.

Dodatkowo, Fundacja Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej ma zdecydować, czy utworzyć międzynarodową radę ds. standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju do wczesnej jesieni 2021 roku. Jeśli powstanie nowa rada ds. standardów, miejmy nadzieję, że wkrótce pojawi się międzynarodowa spójność sprawozdawczości.

W oczekiwaniu na to, jakie standardy i ramy zostaną stworzone, możemy rozpocząć rozmowy z naszymi klientami na temat ich zainteresowania raportowaniem i poświadczaniem ESG. W międzyczasie możemy korzystać z zasobów już dostępnych w ramach AICPA i CIMA, a także COSO i IIA, aby zapewnić naszym obecnym i przyszłym klientom możliwość poświadczania w zakresie ESG.

Co być może najważniejsze, możemy nadal rozwijać się wraz z organizacjami, którym służymy, a którym zależy na wykorzystaniu swoich wpływów w celu uczynienia świata lepszym.

Oryginalny artykuł został opublikowany w jesiennej edycji 2021 Insights Magazine, oficjalnej publikacji Illinois CPA Society.