Czwartek, 7 grudnia 2023

Opłaty dla mediatorów rozwodowych: Co podlega odliczeniu?

25 kwietnia 2022

Jako adwokat i autor, który napisał i wygłosił wiele wykładów na temat podatkowych aspektów rozwodu, często otrzymuję pytania od rozwiedzionych małżonków przechodzących przez proces rozwodowy. Powtarzającym się pytaniem jest to, czy IRS zezwala parom rozważającym rozwód na odliczenia podatkowe z tytułu płatności na rzecz mediatorów rozwodowych lub adwokatów małżeńskich.

IRS generalnie mówi "nie" odliczeniom podatkowym, które mogłyby złagodzić ból związany z rozwodem. Agencja nie ma sympatii dla płatności na rzecz mediatorów lub adwokatów oraz innych kosztów związanych z rozwodem. Nakłady te są uznawane za wydatki osobiste, których nie można odliczyć.

Na szczęście to jeszcze nie koniec historii. Ogólna zasada podlega ograniczonemu wyjątkowi, który pozwala niektórym parom odliczyć opłaty za porady podatkowe w takich sprawach, jak sprzedaż domu i inne przeniesienia własności oraz zwolnienia dzieci z obowiązku opieki nad dzieckiem, tak samo jak odlicza się opłaty za przygotowanie formularzy 1040.

Przypomnienie dla małżeństw, które potrzebują pomocy w rozwiązaniu problemów podatkowych i zwracają się do prawników, księgowych, planistów finansowych lub innych specjalistów: IRS ściśle ogranicza odpisy za takie porady.

Oto jak te ograniczenia odnoszą się do hipotetycznej pary, którą nazwiemy Walter i Phyllis Neff. Po pierwsze, Neffowie tracą możliwość skorzystania z ulgi podatkowej za porady, jeśli skorzystają ze standardowej kwoty odliczenia (kwota bez pytania, która jest corocznie korygowana w celu uwzględnienia inflacji i jest automatycznie dostępna bez konieczności wyszczególniania pozycji na liście A formularza 1040).

Neffowie mogą odliczyć opłaty za doradztwo tylko wtedy, gdy wyszczególnią je na formularzu A, gdzie wyszczególniają te opłaty wraz z innymi różnymi wydatkami â jest to szeroka kategoria. Obejmuje ona takie rzeczy, jak niezwrócone wydatki służbowe pracowników, wydatki związane z poszukiwaniem pracy oraz opłaty za doradztwo inwestycyjne.

Kolejnym ograniczeniem jest to, że para nie może odliczyć wszystkich swoich różnych wydatków w danym roku. IRS pozwala im na odliczenie opłat za porady i większości innych różnych wydatków tylko w takim zakresie, w jakim ich suma w danym roku przekracza 2 procent ich skorygowanego dochodu brutto (AGI). AGI to kwota podana w ostatnim wierszu pierwszej strony formularza 1040.

Na przykład, załóżmy, że AGI państwa Neffs wynosi 100 000 dolarów, a ich różne wydatki wynoszą 3 000 dolarów. Te liczby oznaczają brak odliczenia za pierwsze 2 000 dolarów wydatków. Ich dopuszczalna kwota odliczenia zmniejsza się do 1000 dolarów.

Co gorsza, Neffowie tracą możliwość odliczenia jakichkolwiek wydatków, jeśli podlegają alternatywnemu podatkowi minimalnemu.

Niejeden podatnik przekonał się na własnej skórze, że sądy nie będą naginać tych przepisów, by zezwolić na odliczenia z tytułu opłat rozwodowych. Niektóre z tych sporów czyta się nawet lepiej niż telewizyjne reality show.

W jednym ze sporów amerykański sąd podatkowy odrzucił odliczenie przez firmę kosztów prawnych poniesionych w imieniu Clarka Hartwella, jej głównego udziałowca, gdy w pozwie rozwodowym jego żona starała się o nabycie udziałów w jego akcjach. Firma odniosła sukces, argumentując, że żona cierpiała na problemy psychiczne i że jej ingerencja w sprawy firmy zagroziłaby jej dalszemu sukcesowi.

W innym starciu sędzia musiał zdecydować, czy Joel Jacobs ma prawo odliczyć wysokie koszty sądowe związane z jego rozwodem jako koszty leczenia. Sędziego nie wzruszyły wyjaśnienia Joela, że jego stan zdrowia uległ natychmiastowej poprawie po rozwodzie na polecenie psychiatry.

O autorze:
Julian Block pisze i praktykuje prawo w Larchmont w Nowym Jorku, a wcześniej pracował w IRS jako agent specjalny (śledczy kryminalny) i adwokat. Więcej na ten temat można przeczytać w publikacji âJulian Block's Year Round Tax Strategies,â dostępnej na stronie julianblocktaxexpert.com.

Powiązane artykuły:

How to Get Tax Breaks on DivorcePlaying
Detective: Wykorzystanie zeznań podatkowych do odkrycia ukrytych aktywów rozwodowychRozwód
kontra unieważnienie małżeństwa: To robi wielką różnicę na zeznaniu podatkowymZ
przeprosinami dla drogiej Amy: Porady podatkowe dla małżeństw z problemami małżeńskimi â Część 1Z przep
rosinami dla drogiej Amy: Porady podatkowe dla małżeństw z problemami małżeńskimi â Część

2Z

przeprosinami dla drogiej


Amy: Porady podatkowe dla małżeństw z problemami małżeńskimi â Część 3Nieumiejętnie przeprowadzony rozw


ódmoże być przyczyną

kłopotów podatkowych