Czwartek, 7 grudnia 2023

Pięć powodów, dla których warto przedłużyć złożenie wniosku

12 lipca 2023

Ken Berry

Zbliżając się do mety rozliczenia podatkowego, prawdopodobnie masz kilku klientów, którzy są maruderami lub jeszcze się nie "zameldowali". Na szczęście nadal można polegać na automatycznym przedłużeniu terminu złożenia zeznania podatkowego, aby wyciągnąć zwlekających z opresji. Oto kilka cennych informacji, które warto przekazać swoim klientom.

Termin składania zeznań podatkowych za rok 2011 upływa 17 kwietnia 2012 roku, ale nie jest on ostateczny. Można zyskać więcej czasu, składając formularz 4868, wniosek o automatyczne przedłużenie terminu złożenia zeznania podatkowego dla osób fizycznych, do 17 kwietnia. Zapewnia to automatyczne przedłużenie terminu złożenia zeznania o sześć miesięcy do 15 października 2012 roku - bez żadnych pytań ze strony IRS!

Oczywiście, przedłużenie terminu złożenia zeznania NIE oznacza przedłużenia terminu zapłaty należnego podatku. Nadal musisz zapłacić szacowany podatek na czas, aby uniknąć kar i odsetek.

Dlaczego warto skorzystać z przedłużenia terminu złożenia wniosku? Zazwyczaj korzystają z niego podatnicy, którzy po prostu nie byli w stanie zebrać się na czas. Ale oto kilka innych typowych powodów ubiegania się o przedłużenie:

1. Nie posiadasz wszystkich informacji potrzebnych do złożenia zeznania podatkowego lub zostały one zgubione. Na przykład, opóźnienia mogą być spowodowane nieotrzymaniem dokumentu K-1 potwierdzającego dochód uzyskany w 2011 roku od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą typu pass-through.

"Często przedłużenie jest potrzebne, ponieważ firma lub spółka nie wypełniła własnego zeznania", mówi Chris Hesse, partner w federalnej grupie podatkowej CliftonLarsonAllen w Minneapolis, Minnesota. "Stało się to powszechne, ponieważ spółki typu pass-through są wykorzystywane w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania. Klient musi dokonać płatności na podstawie rozsądnych szacunków".

2. Okoliczności wymuszają opóźnienie. Nawet jeśli w pełni zamierzałeś złożyć zeznanie podatkowe do 17 kwietnia, czasami życie staje na przeszkodzie. W przypadku nieoczekiwanej choroby lub śmierci w rodzinie, złożenie zeznania podatkowego na czas może okazać się niemożliwe. Podobnie, klęska żywiołowa może spowodować zakłócenia, chociaż IRS zazwyczaj oferuje pomoc osobom poszkodowanym.

3. Brak gotówki na składkę emerytalną. Jeśli jesteś samozatrudniony, możesz korzystać z planu Keogh lub SEP, aby oszczędzać na emeryturę. Roczne składki zmniejszają zobowiązanie podatkowe, ale tylko wtedy, gdy wpłaty są dokonywane na czas, zauważa Hesse. Mówi on, że złożenie wniosku o przedłużenie daje dodatkowe sześć miesięcy na znalezienie pieniędzy.

4. Uzyskanie przedłużenia może zmniejszyć zobowiązanie podatkowe. Na przykład, jeśli w 2011 roku dokonałeś konwersji tradycyjnego konta IRA na konto Roth, musisz zapłacić podatek od całego salda konta w momencie konwersji. Od tego czasu wartość konta mogła jednak spaść. Przekształcając konto Roth z powrotem w tradycyjne konto IRA przed złożeniem zeznania podatkowego, można uniknąć niepotrzebnej "nadpłaty" podatku.

5. Obawiasz się kontroli podatkowych. Istnieje szkoła myślenia, że złożenie wniosku o przedłużenie zmniejsza szanse na audyt. Oto dlaczego: Zazwyczaj audytorzy IRS sprawdzają pewien procent zeznań, aby losowo sprawdzić, czy nie dochodzi do oszustw podatkowych. Jeśli uzyskasz przedłużenie, możesz całkowicie ominąć tę procedurę audytu, zmniejszając w ten sposób ogólne narażenie na audyt.

W każdym razie, jeśli nie zapłacisz wymaganej kwoty podatku przed upływem terminu 17 kwietnia, IRS nałoży karę w wysokości pół procenta każdego miesiąca od kwoty należnego podatku. A jeśli nie złożysz zeznania do 15 października, IRS zwiększy karę do 5% miesięcznie, maksymalnie do 25%.

Podobnie jak w przypadku zwykłego zeznania podatkowego, wniosek o przedłużenie można złożyć drogą elektroniczną lub wysłać pocztą tradycyjną. Jeśli wybierasz się do amerykańskiego urzędu pocztowego, zalecamy skorzystanie z poczty certyfikowanej, abyś mógł udowodnić IRS, że poprosiłeś o przedłużenie na czas.

Skąd wiadomo, ile należy zapłacić za wniosek o przedłużenie? Nie jest to nauka ścisła. Hesse mówi, że jego firma odnosi się do danych z poprzednich zeznań, aby pomóc w ustaleniu rozsądnej kwoty. Należy niezwłocznie skontaktować się z CPA w celu uzyskania wskazówek.

Powiązane artykuły:

  • Potrzebujesz przedłużenia terminu na złożenie zeznania podatkowego? Złóż e-file!
  • IRS zmienia zasady przedłużania dla podatników biznesowych K-1