Czwartek, 7 grudnia 2023

Więcej porad dotyczących Excela

5 września 2021

Podczas ostatnich warsztatów w AccountingWEB, autorka i redaktor zarządzająca AccountingWEB Gail Perry podzieliła się kilkoma swoimi ulubionymi wskazówkami dotyczącymi Excela.

Warsztaty sponsorowane przez National Payment Corporation

Oto kilka innych wskazówek, które zostały omówione podczas styczniowych warsztatów:

Umiejscowienie pasków narzędzi

Jeśli pasek narzędzi standardowych i formatowania pojawiają się w tej samej linii, co prawdopodobnie oznacza, że przynajmniej niektóre przyciski paska narzędzi znikają poza prawą krawędzią ekranu, wybierz Narzędzia, Dostosuj i kliknij zakładkę Opcje. Pierwsze pole wyboru brzmi: "Paski narzędzi Standardowy i Formatowanie znajdują się w jednym rzędzie". Usuń zaznaczenie tego pola, aby rozdzielić te dwa paski na osobne rzędy.

Jeśli na ekranie są otwarte dodatkowe paski narzędzi, takie jak pasek narzędzi Rysowanie, pasek narzędzi Obraz, pasek narzędzi Visual Basic itd., na ekranie może zrobić się tłoczno. Na ekranie może zrobić się tłoczno. Wszędzie mogą być porozrzucane małe okienka paska narzędzi. Możesz przeciągnąć pasek tytułu okna paska narzędzi do góry, do dołu lub na bok ekranu, a pasek narzędzi przyłączy się do krawędzi ekranu. Jeśli jest obecny inny pasek narzędzi i przeciągniesz na niego okno paska narzędzi, oba paski zostaną połączone. Nazywa się to dokowaniem. Jeśli chcesz uniknąć dokowania i sprawić, aby Twoje małe okno paska narzędzi pojawiło się na wierzchu istniejącego paska narzędzi, przytrzymaj klawisz Ctrl podczas przeciągania okna paska narzędzi - okno nie zostanie zadokowane, tylko umieszczone na wierzchu obszaru, na który je przeciągasz.

Pokonywanie ograniczeń Excela w zakresie kolorów

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że paleta kolorów w Excelu wydaje się nieco ograniczona? Są pewne kolory, które wydają się być niedostępne w Excelu i czasami może to być frustrujące.

Excel pochodzi z wyborem 56 kolorów, więc nawet jeśli ekran komputera może wyświetlać więcej kolorów niż to, 256 jest powszechne, na przykład, będzie tylko zobaczyć wybór 56 kolorów w programie Excel. Możesz zmienić wybór 56 kolorów tak, aby kolory, których potrzebujesz, znajdowały się wśród 56 dostępnych kolorów.

Aby to zrobić, wybierz Narzędzia, Opcje i kliknij kartę Kolor. Wyświetli się lista 56 dostępnych kolorów. Aby zastąpić jeden z tych kolorów wybranym przez siebie kolorem, kliknij raz na kolor, którego nie chcesz, a następnie kliknij przycisk Modyfikuj. Możesz przeciągnąć kursor myszy do wybranego koloru na palecie kolorów, która się pojawi, a następnie kliknąć przycisk OK.

Jeśli kiedykolwiek będziesz chciał powrócić do domyślnego schematu kolorów, wróć do tego okna i kliknij przycisk Resetuj. Kolory pozostają w obrębie skoroszytu, ale można skopiować schemat kolorów z innego skoroszytu, podając jego lokalizację w polu "Kopiuj kolory z" w tym oknie.

Tworzenie przycisku paska narzędzi z logo firmy

Czy masz standardowe makro lub zestaw poleceń, których używasz w firmowych arkuszach kalkulacyjnych? Może umieszczasz nazwę firmy w nagłówku i ustawiasz standardowy format arkusza, w tym szerokość kolumn, czcionkę, format liczb itp. Wszystkie te polecenia można przekształcić w makro, a następnie przypisać je do przycisku na pasku narzędzi. Na przycisku paska narzędziowego możesz umieścić logo swojej firmy.

Najpierw utwórz makro, pamiętając o zapisaniu go w osobistym skoroszycie makr, tak aby było dostępne we wszystkich skoroszytach. Następnie otwórz obraz logo swojej firmy (lub dowolny inny obraz graficzny, którego chcesz użyć jako tarczy przycisku), kliknij w obraz, aby go zaznaczyć, i kliknij przycisk Kopiuj na pasku narzędzi, aby umieścić obraz w Schowku.

Aby przypisać makro do przycisku paska narzędzi, kliknij prawym przyciskiem myszy na pasku narzędzi, wybierz z menu podręcznego polecenie Dostosuj, a następnie kliknij kartę Polecenia. Na liście kategorii wybierz Makra, a następnie przeciągnij przycisk makra z uśmiechniętą buźką na pasek narzędzi w miejscu, w którym chcesz, aby pojawiło się makro firmowe.

Kliknij prawym przyciskiem myszy na przycisku i wybierz polecenie Przypisz makro, a następnie wybierz nazwę makra firmowego i kliknij przycisk OK. Kliknij jeszcze raz prawym przyciskiem myszy na przycisku i wybierz z menu polecenie Wklej obraz przycisku. Ta-da! Twoje zdjęcie pojawiło się na powierzchni przycisku! Zamknij okno Dostosuj, klikając przycisk Zamknij, aby zakończyć pracę.