Czwartek, 7 grudnia 2023
Uwaga: Niniejszy artykuł jest pierwszym z dwuczęściowej serii dotyczącej osiągnięcia lepszego/lepszego przepływu środków pieniężnych dla Twojej firmy lub organizacji/stowarzyszenia non-profit. W następnym artykule omówione zostaną konkretne strategie poprawy przepływów pieniężnych.
Według badań CBInsights, brak gotówki jest drugim co do wielkości powodem niepowodzenia startupów. Aby usprawnić przepływ gotówki i zapobiec takim sytuacjom w Twoim nowym biznesie/organizacji, ważne jest, aby efektywnie zarządzać przepływem gotówki. Dlatego najpierw omówmy kilka podstawowych zagadnień związanych z przepływem gotówki.
Co to jest przepływ gotówki?
Przepływ gotówki to środki pieniężne, które są dostępne w danym momencie. Saldo to reprezentuje pieniądze wpływające i wypływające z codziennych operacji. Wpływy gotówki mogą pochodzić z opłat otrzymanych od klientów/klientów/członków, wpływów z punktów sprzedaży oraz przychodów z programów. Wypływy obejmują płatności dla dostawców, czynsz lub spłatę kredytu hipotecznego, płace, jak również wypłaty dla właścicieli oraz płatności podatkowe.
Czym różni się przepływ gotówki od rentowności?
Wielu właścicieli firm nie potrafi odróżnić przepływu środków pieniężnych od rentowności. Podczas gdy przepływy pieniężne odnoszą się do rzeczywistych pieniędzy wpływających i wypływających z firmy, rentowność odnosi się do kwoty przychodów pozostałych po odliczeniu wszystkich wydatków. To świetnie, jeśli Twoja firma jest rentowna, ale nadal możesz mieć poważne problemy, jeśli nie masz pieniędzy na spłatę swoich zobowiązań, kiedy są one rzeczywiście należne. Może się to zdarzyć, jeśli posiadasz należności (A/R) związane z uzyskanymi przychodami. Praktycznym wyzwaniem jest więc sytuacja, gdy ściąganie należności trwa zbyt długo, a rachunki stają się wymagalne, zanim pieniądze są dostępne w banku.
Jak powstają problemy z przepływem środków pieniężnych?
Problemy z przepływem środków pieniężnych często wynikają z problemów z terminami. Niezależnie od ogólnej rentowności Twojej firmy, dostępne saldo gotówkowe może ulegać znacznym wahaniom w zależności od tego, kiedy pieniądze są faktycznie otrzymywane i wypłacane z Twojego konta bankowego. Jeśli przychody z usług i/lub sprzedaży mają charakter cykliczny, może być trudno pokryć regularne miesięczne rachunki podczas "gorszych" cykli przychodów. Dlatego tak ważne jest zrozumienie terminów wpływów i wypływów gotówki.
Z drugiej strony, problemy z przepływem gotówki mogą być oznaką głębszego problemu z rentownością firmy. Dlatego tak ważne jest, aby przejrzeć i zrozumieć swoje sprawozdania finansowe, aby sprawdzić, czy należy poprawić wyniki finansowe poprzez zwiększenie przychodów i/lub zmniejszenie wydatków. Zobacz mój artykuł, aby dowiedzieć się, jak rozwiązać problem ryzyka rentowności.
Zrozumienie bieżących przepływów pieniężnych
Aby osiągnąć lepsze zarządzanie przepływami pieniężnymi w przyszłości, musisz zrozumieć swoje bieżące przepływy pieniężne. Dla osób nie zajmujących się księgowością może to być nieco zniechęcające, ale w gruncie rzeczy jest to proste równanie
Zaprojektuj swoje przyszłe przepływy pieniężne
Kiedy zaczniesz śledzić swoje wpływy i wypływy gotówkowe, zaczniesz wyczuwać wszelkie cykliczne trendy. Pomoże Ci to w kolejnym kroku, jakim jest prognozowanie przyszłych przepływów pieniężnych. Dzięki prognozowaniu, można przewidzieć zapotrzebowanie na gotówkę, co pomaga dostrzec miesiące, w których spodziewamy się deficytów (więcej gotówki wypłaconej niż otrzymanej) i nadwyżek (więcej gotówki otrzymanej niż wypłaconej).
Narzędzia do prognozowania gotówki
Użytkownicy QuickBooks mogą stworzyć raport prognozy przepływów pieniężnych za pomocą funkcji Raporty, a ponadto dostępne są aplikacje, które bezproblemowo integrują się z QuickBooks, takie jak Cash Flow Frog i Plan Guru. Excel również posiada szablon prognozy przepływów pieniężnych.
Rozsądne decyzje biznesowe
Prognozowanie przepływów pieniężnych pozwala na podejmowanie lepszych decyzji biznesowych. Na przykład, załóżmy, że rozważasz zainwestowanie w większy sprzęt, przeniesienie się do większej przestrzeni lub powiększenie zapasów. Ponieważ działania te wymagają nakładów pieniężnych, przed dokonaniem inwestycji warto rozważyć prognozy przepływów pieniężnych, aby mieć pewność, że będziemy w stanie pokryć te wydatki, gdy staną się wymagalne.
Następne kroki
Kiedy już zrozumiesz przepływy pieniężne i dowiesz się, jak je prognozować, możesz wyznaczyć kurs na poprawę przepływów pieniężnych w swojej praktyce! W następnym artykule omówię działania, które możesz podjąć w następnym miesiącu.