Wtorek, 5 marca 2024

NFL kontra organy podatkowe Cleveland: 3rd Down

30 listopada 2023

Jest już całkiem jasne, że byłym zawodnikom NFL Hunterowi Hillenmeyerowi i Jeffowi Saturdayowi nie chodzi o pieniądze.

Po tym, jak organy podatkowe w Cleveland w stanie Ohio zastosowały nieuczciwe metody opodatkowania ich dochodów, obaj mężczyźni złożyli pozwy w oddzielnych, ale podobnych sprawach. Hillenmeyer i Saturday chcą zwrócić uwagę na fakt, że Cleveland opodatkowuje odwiedzających sportowców wyższą stawką niż inne osoby, które podróżują do Cleveland w celu zarobienia pieniędzy. Rzucają nieco światła na złożoną i kontrowersyjną sytuację podatkową.

Podsumowanie stosowanego podatku
Większość jurysdykcji podatkowych w całym kraju, w tym Ohio, stosuje metodę alokacji podatku znaną jako "dni robocze". Z drugiej strony Cleveland opodatkowuje dochody w oparciu o liczbę meczów rozgrywanych w tym mieście, co skutkuje znacznie wyższym podatkiem. (Więcej szczegółów można znaleźć w poprzednim artykule AccountingWEB oraz w dwóch artykułach opublikowanych przez New York State Society of CPAs).

Miasto, a następnie sąd, stwierdziły, że podatek był uzasadniony. Po przegraniu swoich pierwotnych spraw, Hillenmeyer i Saturday udali się do Ohio Board of Appeals, prosząc o sprawiedliwość. W styczniu sąd apelacyjny również orzekł na niekorzyść sportowców.

Co dalej?
Teraz, gdy w grę wchodzi to, co postrzegają jako sprawiedliwość podatkową, Hillenmeyer i Saturday przechodzą do następnej rundy - kierując swoje sprawy do Sądu Najwyższego stanu Ohio. (Sprawy przegrane w Ohio Board of Appeals są automatycznie przyjmowane przez stanowy Sąd Najwyższy).

Niektórzy krytycy twierdzą, że mężczyźni otrzymywali wysokie wynagrodzenie podczas swojej kariery piłkarskiej i powinni zrezygnować z tego i zapłacić "swoją sprawiedliwą część", zamiast marnować czas sądowy na kilka tysięcy dolarów. Hillenmeyer i Saturday mają jednak większy cel.

W przyszłości chcieliby, aby Cleveland opodatkowało odwiedzających sportowców w taki sam sposób, w jaki opodatkowuje wszystkich innych, niezależnie od zawodu. Gdyby tak się stało, Cleveland straciłoby około miliona dolarów rocznie wpływów z podatków. Ponieważ stany i gminy w całym kraju szukają sposobów na zwiększenie wpływów z podatków, jest mało prawdopodobne, że Cleveland podda się bez kontynuowania walki.

Powiązane artykuły:

Ohio Board of Tax Appeals nie przyznaje ulgi dwóm byłym graczom NFL
Gracze NFL wzywają Cleveland do zapłaty podatku od osób fizycznych