Czwartek, 7 grudnia 2023

Czy mile za częste loty będą opodatkowane?

15 września 2023

Możliwość, że nagrody za częste loty i inne programy lojalnościowe zostaną wkrótce opodatkowane, wypełniła blogosferę w momencie, gdy letnie podróże nabierają rozpędu. Ale ten koniec podróżowania, jaki znamy, już zmierza w dół pasa startowego, zanim jeszcze uzyskał zezwolenie. Sprawa wygląda tak: taki podatek jest możliwy, ale bardzo mało prawdopodobny w najbliższej przyszłości. A wszelkie zmiany będą prawdopodobnie obejmować rozliczanie takich programów zgodnie z sekcją 451 kodeksu podatkowego.

Oto historia.

Plan głównych wytycznych Departamentu Skarbu USA na lata 2013-2014 (aktualizacja z drugiego kwartału) zawiera ten punkt porządku obrad na stronie 27, nr 12, w sekcji Rachunkowość podatkowa: "Przepisy § 451 dotyczące zaliczek otrzymanych na towary i usługi, w tym kwot otrzymanych w zamian za sprzedaż lub wydanie kart podarunkowych, znaczków handlowych i punktów lojalnościowych, które można wymienić na towary lub usługi". (Sekcja 451, jak wiadomo, nosi nazwę "ogólnej zasady dotyczącej roku podatkowego włączenia").

Pod koniec maja cztery grupy z branży turystycznej - Airlines for America, U.S. Travel Association, American Hotel & Lodging Association i American Resort Development Association - napisały do Ministerstwa Skarbu, że branża turystyczna "od dziesięcioleci przestrzega ustalonego prawa w zakresie rozliczania programów lojalnościowych. Te same firmy i ci, którym służą, są teraz zagrożeni hurtowymi zmianami w wieloletnim traktowaniu podatkowym ich programów lojalnościowych", zgodnie z fragmentem bloga The PointsGuy.

"Powiedzmy sobie jasno, propozycja IRS dotycząca zmiany traktowania podatkowego programów lojalnościowych nałoży nowy znaczący podatek na istniejące i przyszłe punkty lojalnościowe, z których korzystają i na których polegają klienci podróżujący", czytamy we fragmencie. Grupy uważają również, że wszelkie zmiany powinny pochodzić od Kongresu, a nie od IRS.

Rzecznik Departamentu Skarbu powiedział AccountingWEB w e-mailu, że list grup "zawiera założenia dotyczące kierunku propozycji, która jest na bardzo wczesnym etapie".

Spójrzmy prawdzie w oczy, każdy wysiłek podatkowy przejdzie przez rękawicę lobbystów i dobrze umięśnionych grup handlowych, jak wskazuje ten list.

"To, czy do tego dojdzie, jest kwestią tego, czy IRS będzie w stanie wytrzymać opór i czy Kongres będzie interweniował", mówi prawnik podatkowy Julian Block z Nowego Jorku, były prawnik IRS.

Jeśli tak się stanie, nie nastąpi to szybko", dodaje. IRS prawdopodobnie poprosi opinię publiczną o komentarze. A "wiele, być może większość, komentarzy będzie pytać IRS o coś w rodzaju 'Dlaczego nienawidzicie szczeniąt i dzieci?'" mówi Block.

Pamiętajmy, że kodeks podatkowy pozwala rządowi opodatkować prawie wszystko z pewnymi wyjątkami, takimi jak spadek, darowizna i część sprzedaży domu.

Ale Block, który ma punkty za częste przeloty, już teraz rodzi pytania: Co się stanie, jeśli mile wygasną po zapłaceniu z góry podatku od ich wartości? Czy można ubiegać się o zwrot pieniędzy? A jeśli wykorzystasz swoje mile na przedmiot niezwiązany z podróżą, czy zostaniesz opodatkowany od wartości tego przedmiotu?

W międzyczasie przedstawimy pewną sugestię: Jest lato. Jedź na wakacje i wykorzystaj te nagrody.