Środa, 29 listopada 2023

Czy przedsięwzięcia w chmurze powodują problemy z podatkiem od sprzedaży?

7 września 2023

Od dziś rozpoczynamy okazjonalne publikacje dotyczące podatków stanowych i lokalnych od Josepha A. Pizzimenti. Więcej informacji na temat SALT można znaleźć na blogu jego firmy, www.saltstrategies.com.

Firmy zaczynają przenosić coraz więcej swoich operacji do "chmury" i zatrudniają dostawców "chmury" do świadczenia coraz bardziej zróżnicowanych usług. Chociaż zaangażowanie tych dostawców może przynieść znaczące korzyści biznesowe, kupujący musi uważać. Jeśli nie będziesz ostrożny, możesz zostać zobowiązany do zarejestrowania się jako sprzedawca podatku od sprzedaży i pobierania podatku od sprzedaży w stanach, których nigdy nie przewidywałeś.

Dlaczego? Takie umowy z dostawcami usług w chmurze mogą spowodować, że relacja z dostawcą usług w chmurze stworzy stanowy nexus podatkowy w odległych stanach ze względu na działalność dostawcy w tych stanach. Takie umowy z dostawcami usług w chmurze mogą tworzyć relację zleceniodawca-agent lub leasingobiorca-beneficjent między Twoją firmą a dostawcą usług w chmurze.

Załóżmy na przykład, że umowa dostawcy usług przechowywania danych IT lub oprogramowania w chmurze stanowi, że klient jest uznawany za wynajmującego rzeczywiste serwery plików w obiektach dostawcy usług w chmurze w jednym lub kilku stanach. Takie działania w odległych stanach mogą być wystarczające, aby utworzyć stanowy nexus podatkowy i podlegać opodatkowaniu w dodatkowych i nieoczekiwanych stanach.

Podsumowując, przed zawarciem jakiejkolwiek umowy w chmurze ważne jest, aby doradca podatkowy dokonał jej przeglądu w celu ustalenia, czy może ona spowodować, że firma będzie miała nexus w dodatkowych stanach. Jeśli masz już istniejące umowy z dostawcami usług w chmurze, nadszedł czas, aby je również przejrzeć, aby określić potencjalny stanowy nexus podatkowy, zgłoszenia i konsekwencje odpowiedzialności wynikające z tych umów.

O autorze
Joseph A. Pizzimenti, Esq., jest dyrektorem podatkowym w Margolin, Winer & Evens LLP, firmie zajmującej się księgowością i doradztwem biznesowym z biurami na Long Island i w Nowym Jorku.