Czwartek, 7 grudnia 2023

IRS i podwyżka stawki za kilometr

24 maja 2023

Ostatnim razem, gdy mieliśmy do czynienia z gwałtownym wzrostem cen paliwa na stacjach benzynowych, IRS pomógł złagodzić ten ból, zwiększając dopuszczalne standardowe stawki odliczeń/zwrotów kosztów przejazdu. W 2005 r. nastąpiła śródroczna korekta stawki za milę, a w 2008 r. stawka za milę biznesową została zwiększona do rekordowych 58,5 centa za milę.

W zeszłym tygodniu, przedstawiciel Jim Sensenbrenner (R-WI), wraz z ośmioma innymi republikanami i trzema demokratami, wysłał list do komisarza IRS Douglasa Shulmana, prosząc agencję o rozważenie podniesienia stawek milowych na resztę 2011 roku. Konkretne zalecenia dotyczące wzrostu stawek nie zostały wymienione w liście.

W międzyczasie, rzecznik IRS Ligeia Donis, asystent szefa oddziału w IRS Office of Chief Counsel, rozmawiała z przedstawicielami branży płacowej podczas telekonferencji w zeszłym tygodniu i wyjaśniła dlaczego, pomimo rosnących cen gazu, nie powinniśmy spodziewać się wzrostu standardowej stawki milowej tego lata.

Donis powiedział tym, którzy uczestniczyli w telekonferencji: "Zmiana stawki w połowie roku może stanowić wyzwanie logistyczne, a jeśli cena gazu spadnie, będzie więcej komplikacji".

Obecne stawki milowe wynoszą:

  • 51 centów za milę w przypadku mil biznesowych
  • 19 centów za milę w celach medycznych lub związanych z przeprowadzką, oraz
  • 14 centów za milę dla organizacji charytatywnych.