Czwartek, 7 grudnia 2023

Czy ugody za błędy w sztuce mogą być opodatkowane?

12 stycznia 2023

Czy ugoda w sprawie roszczenia z tytułu błędu w sztuce przeciwko lekarzom lub szpitalowi jest uważana za dochód podlegający opodatkowaniu?

W skrócie, to zależy, ale zgodnie z niedawną sprawą Sądu Skarbowego i Sądu Apelacyjnego Dziewiątego Okręgu, może być. Zagłębmy się w sprawę...

Wprowadzenie: Ogólnie rzecz biorąc, nagrody i ugody prawne podlegają federalnemu podatkowi dochodowemu, jak większość innych form dochodu. Jednak specjalna sekcja prawa podatkowego wyraźnie wyłącza z opodatkowania odszkodowania, które są otrzymywane z tytułu osobistych obrażeń fizycznych lub choroby.

[spark:newsletter-signup]

Kwestia ta jest często kwestionowana w sądach, gdy podatnik otrzymuje ugodę lub inne odszkodowanie oparte na twierdzeniu o emocjonalnym cierpieniu. Nowa sprawa, o której mowa, dotyczy ugody z tytułu pozwu o błąd w sztuce. W tym przypadku podatniczka została poszkodowana, gdy siedziała w szpitalu na zepsutym wózku inwalidzkim.

Pozwała szpital i przegrała, ale następnie twierdziła, że jej adwokaci popełnili błąd i ostatecznie zgodziła się na ugodę. Sąd podatkowy uznał, że zapłata stanowiła dochód do opodatkowania.

Zarejestruj się za darmo, aby kontynuować czytanieTo

jest w 100% darmowe i zapewnia nieograniczony dostęp do najnowszych wiadomości księgowych, porad i wglądu każdego dnia. Oprócz dostępu do tego ekskluzywnego artykułu, możesz:


Content lock down, tick iconView

all AccountingWEB content


Content lock down, tick iconComment on

articlesAccess

content

nowRegisterAlready

have an account? Zaloguj się tutaj