Czwartek, 7 grudnia 2023

Dlaczego schematy organizacyjne są ważne w codziennej pracy?

14 września 2021

Wyobraź sobie organizację, w której ludzie nie znają siebie nawzajem i swoich misji. Czy można oczekiwać, że organizacja będzie efektywna i produktywna bez komunikacji i powiązań między ludźmi? Po prostu nie. To jest powód, dla którego tworzymy schematy organizacyjne, aby odpowiedzieć na pytania "Kto jest kim?" i "Ktoco robi?".

Schemat organizacyjny nazywany najczęściej "org chart", rzadko nazywany organigramem, organogramem, jest ilustracją relacji pomiędzy ludźmi w organizacji. W bardzo prostych słowach, celem schematu organizacyjnego jest pokazanie mapy, gdzie dokładnie jesteś w organizacji. Odpowiednio, twoje położenie zależy od twojej funkcji i roli, jaką przyjąłeś w organizacji. Tak więc, możemy powiedzieć, że schematy organizacyjne są używane do określenia roli i funkcji każdej osoby w organizacji.

Przyjrzyjmy się, co możemy odkryć patrząc na schemat organizacyjny.

Zrozumienie Hierarchii

Po pierwsze, możemy zrozumieć strukturę organizacji, co oznacza hierarchię, sposób, że ludzie i funkcje są ułożone w celu spełnienia celów organizacji. Pokazuje ona związek jednego działu z drugim lub funkcji firmy z innymi. Tak więc, możemy powiedzieć, że schemat organizacyjny jest wizualizacja przepływu działań w organizacji, takich jak delegowanie, koordynacja, nadzór i tak dalej, skierowane na osiągnięcie celów organizacyjnych i celów.

Linie raportowania i podejmowania decyzji

Org chart nie tylko wyjaśnić relacje robocze między członkami, ale także pokazać linie raportowania między menedżerów i ich pracowników. W ten sposób wyjaśnia ścieżkę dla pracowników, do kogo zgłaszają się bezpośrednio i z kim kontaktują się w przypadku problemów do rozwiązania. Ponadto, schematy organizacyjne dają jasny i przejrzysty obraz przepływu decyzji. W praktyce, zapobiega to utracie wysiłku podczas procesu decyzyjnego.

Alokacja zasobów

Schemat organizacyjny jest doskonałym sposobem na pokazanie możliwości awansu pracownikom i poprawę ich wydajności. Zachęca on pracowników do przesuwania się w kierunku szczytu organizacji. Ponadto, schematy organizacyjne wskazują, czy alokacja zasobów odbywa się prawidłowo, czy nie w organizacji. W związku z tym, staje się łatwo znaleźć, czy pracownik jest przeciążony lub bezproduktywne.

Odnosząc się do powyższych punktów, możemy stwierdzić, że schemat organizacyjny jest połączeniem mapy organizacji i wizualizacji stosunków pracy.

Jak stworzyć schemat organizacyjny w Excelu?

Istnieje wiele sposobów na stworzenie schematu organizacyjnego w MS Powerpoint, MS Word i MS Excel. Oprócz tego istnieje wiele programów do tworzenia schematów organizacyjnych. Zamiast tworzyć schemat organizacyjny od podstaw, możesz skorzystać z gotowych szablonów schematów organizacyjnych, które ułatwią Ci pracę.

Podsumowując, każda organizacja potrzebuje schematu organizacyjnego. Niektóre z nich mogą być ogromne inne mogą zawierać tylko kilka osób. A tworzenie i utrzymywanie tych schematów może być sporym obciążeniem, szczególnie dla działów kadr. Pracujemy nad nowym artykułem, w którym wyjaśnimy kilka wskazówek i trików jak łatwo tworzyć i utrzymywać schematy organizacyjne. Śledź nas na bieżąco!