Czwartek, 7 grudnia 2023
Para, którą będę nazywał âCeil i Carlâ, poprosiła mnie o radę. On pracuje w firmie, która walczy o przetrwanie. Ona jest nauczycielką przedmiotów ścisłych w szkole o ograniczonym budżecie, która planuje zwiększyć liczebność klas i zwolnić wielu instruktorów.
Aby poradzić sobie w czasach dużej niepewności zatrudnienia i usprawnionych miejsc pracy, Ceil i Carl wymyślili kreatywne sposoby na uzupełnienie swoich pensji. Oboje pracują nocami i w weekendy jako niezależni pisarze. On jest autorem kilku książek dla dzieci. Ona pisze artykuły naukowe do gazet, magazynów i na strony internetowe.
Ceil określa ich pracę jako âmałe hobbystyczne przedsięwzięcie, które obecnie przynosi im jedynie kieszonkoweâ, choć mają nadzieję, że w ciągu kilku lat zwiększą tempo działania i staną się pełnoetatowymi pisarzami. Podobnie jak wielu innych pisarzy, którzy się ze mną kontaktują, nie wiedzą, jak i dlaczego IRS rozróżnia między âbiznesemâ a âhobbyâ. Wyjaśniłem, że prawo pozwala im na odliczenie strat biznesowych, które ponoszą we wczesnych latach swojej działalności w niepełnym wymiarze godzin, od pensji z pracy na pełen etat i innych źródeł dochodu. Brak odliczenia takich strat oznacza, że zapłacili więcej podatków, niż wymaga tego prawo, podobnie jak wielu innych freelancerów.
Powiedziałem parze, żeby odkurzyli swój egzemplarz Internal Revenue Code i zapoznali się z paragrafem 183 tego kodeksu. Pozwala on na odliczenie strat poniesionych w transakcjach zawieranych w celu osiągnięcia zysku, a odmawia ich w przypadku strat poniesionych w związku z prowadzeniem działalności hobbystycznej (z wyjątkiem zakresu dochodu uzyskanego z tej działalności). Tak więc IRS rutynowo analizuje zeznania podatkowe, w których wykazuje się pensje w pełnym wymiarze godzin i inne rodzaje dochodów skompensowane stratami poniesionymi w związku z ubocznymi przedsięwzięciami, które okazują się być hobby - pisaniem, fotografią, malarstwem, by wymienić tylko niektóre rodzaje działalności, które mogą przyciągnąć uwagę urzędu.
Ceil i Carl, co zrozumiałe, chcą wiedzieć, w jaki sposób IRS ustala, czy są hobbystami, czy też ich zamiarem jest osiąganie zysków z działalności gospodarczej. Nie mogę ich odesłać do żadnych uniwersalnych wytycznych. Odpowiedź zależy od konkretnych okoliczności.
Dla przykładu, seria corocznych strat zwykle wskazuje, że przedsięwzięcie danej osoby jest niczym więcej niż hobby. Jednak pech nie musi być zgubny.
Urząd skarbowy nigdzie nie znalazł rozwiązania, gdy zwrócił się do sądu podatkowego o odrzucenie strat poniesionych przez Glorię Churchman, malarkę, która przez 20 â count 'em, 20 â lat z rzędu przynosiła straty. Sąd powołał się na dowody świadczące o tym, że Gloria działała w sposób biznesowy.
Jestem w stanie powiedzieć, że prawo pozwala pisarzom skorzystać z czegoś, co w żargonie podatkowym znane jest jako âpresumption of profit.â Section 183 presumes that you're engaging in a business (not a hobby) with the IRS as your partner if you have a net profit in any three out of the last five consecutive years (two out of seven years for someone involved in the breeding, training, showing, or racing of horses). Domniemanie to może jednak zostać obalone przez IRS.
W związku z tym zwykle nie ma powodów do obaw, jeśli w ciągu ostatnich czterech lat masz co najmniej trzy lata przynoszące zyski. Pozytywny wynik tego testu uprawnia do pełnego odliczenia wydatków za ten rok, nawet jeśli okaże się on rokiem strat.
Nie wszystko jest stracone, jeśli w więcej niż dwóch z pięciu lat poniesiesz straty. Często niezrozumiałym przepisem jest to, że niezaliczenie trzech z pięciu lat nie jest śmiertelne, pod warunkiem, że jesteś w stanie udowodnić, że prowadzisz działalność w sposób biznesowy, tak jak Gloria, która, pamiętajmy, nigdy nie wykazała zysku.
O autorze:
Julian Block pisze i praktykuje prawo w Larchmont w Nowym Jorku, a wcześniej pracował w IRS jako agent specjalny (śledczy) i adwokat. Więcej na ten temat można przeczytać w publikacji âJulian Block's Year Round Tax Strategies,â dostępnej na stronie julianblocktaxexpert.com.
Powiązany artykuł:
Specjalnie dla freelancerów: Podstawowe zasady podatkowe dla pracowników 1099