Czwartek, 7 grudnia 2023
Sezon na pracę dobiega końca, ale podatki są wieczne. I tak, niektórzy mogą powiedzieć, jest różnica w tym, jak opodatkowane są osoby o wysokich i niskich dochodach.
Nowy raport Institute on Taxation and Economic Policy (ITEP) wskazuje, że stanowe systemy podatkowe pośrednio przyczyniają się do wzrostu nierówności dochodowych. W jaki sposób? Osoby o niskich i średnich dochodach są opodatkowane według znacznie wyższych stawek niż osoby zamożne - podaje ITEP, dwupartyjny think tank z siedzibą w Waszyngtonie.
"W ostatnich latach wiele badań ujawniło rosnącą przepaść między bogatymi a wszystkimi innymi", powiedział Matt Gardner, dyrektor wykonawczy ITEP, w pisemnym oświadczeniu. "Odwrócone do góry nogami stanowe systemy podatkowe nie spowodowały rosnącego podziału dochodów, ale z pewnością pogłębiają ten problem. Decydenci stanowi nie powinni załamywać rąk ani ignorować problemu. Powinni dokładnie zbadać i uchwalić politykę reformy podatkowej, która uczyni ich systemy podatkowe bardziej sprawiedliwymi."
Raport wskazuje, że średnio najniżej opłacane 20 procent podatników płaci ponad dwukrotnie (10,9 procent) efektywną stawkę podatkową niż najwyżej opłacany 1 procent (5,4 procent).
ITEP uwzględnił wszystkie główne podatki stanowe i lokalne, w tym podatki dochodowe od osób fizycznych i prawnych, podatki od nieruchomości oraz podatki od sprzedaży i inne podatki akcyzowe.
ITEP opisuje stanowe i lokalne systemy podatkowe jako niesprawiedliwe lub regresywne, ponieważ im niższy dochód podatnika, tym wyższa stawka podatkowa. Dzieje się tak dlatego, że stany polegają w większym stopniu na podatkach od sprzedaży, a w mniejszym na podatkach dochodowych od osób fizycznych. Z drugiej strony, podatek dochodowy od osób fizycznych jest bardziej progresywny, ponieważ im wyższy jest dochód podatnika, tym wyższa jest efektywna stawka podatku dochodowego od osób fizycznych.
Nie jest tajemnicą, że wiele mówi się o reformie podatkowej, która obniżyłaby podatki dla bogatych i dla firm. Ale to pogorszyłoby regresywne opodatkowanie, ponieważ ta metoda często polega na podwyższeniu podatków, które spadają bardziej na gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach, aby zapłacić za cięcia podatkowe dla najlepiej zarabiających, według ITEP. A cięcia podatkowe mogą wpłynąć na finansowanie podstawowych programów, takich jak edukacja.
"Amerykanie generalnie reagują na podatki, ale prawda jest taka, że potrzebujemy ich, aby rządy stanowe pracowały dla wszystkich obywateli", powiedziała Meg Wiehe, dyrektor ds. polityki stanowej ITEP, w pisemnym oświadczeniu. "Problem z naszymi stanowymi systemami podatkowymi polega na tym, że wymagamy znacznie więcej od tych, którzy mogą sobie pozwolić na najmniej".
Kluczowe wnioski z raportu obejmują:
5 najgorszych i najlepszych stanów pod względem nierówności podatkowych
Poniżej znajduje się przegląd pięciu najgorszych i najlepszych stanów pod względem podatkowym, łącznie z Dystryktem Kolumbia, według ITEP. Pełną listę i więcej informacji o stawkach można znaleźć tutaj.
5 stanów z największymi różnicami
5 stanów z najmniejszymi różnicami