Czwartek, 7 grudnia 2023

Jak radzić sobie z trudnymi federalnymi przepisami podatkowymi dotyczącymi nagród i wyróżnień?

20 września 2023

Urząd Skarbowy jest nieugięty, gdy pisarze i naukowcy, między innymi, otrzymują nagrody pieniężne lub rzeczowe w uznaniu ich osiągnięć dziennikarskich lub literackich. Są oni zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od nagród, podobnie jak od zaliczek na poczet książek lub tantiem.

Niektórzy zdobywcy nagród kwalifikują się do ulg podatkowych. Sekcja 74 IRC zezwala na ściśle ograniczony wyjątek dla "nagród i wyróżnień przyznawanych głównie w uznaniu osiągnięć religijnych, charytatywnych, naukowych, edukacyjnych, artystycznych, literackich lub obywatelskich". Aby zakwalifikować się do wyłączenia - co oznacza, że zwycięzcy unikają podatków - muszą oni spełnić trzy wymagania:

  1. Zostali "wybrani bez żadnego działania z ich strony, aby wziąć udział w konkursie lub postępowaniu".
  2. "nie są zobowiązani do świadczenia istotnych usług w przyszłości jako warunku otrzymania nagrody lub wyróżnienia". Istotne usługi obejmują nauczanie i pisanie.
  3. Zwycięzcy muszą przeznaczyć nagrody na cele charytatywne. W szczególności zwycięzcy muszą "wyznaczyć" - to znaczy poinstruować organizację przyznającą nagrodę, aby przekazała wpływy jednej lub kilku agencjom rządowym (na szczeblu federalnym, stanowym lub lokalnym) lub niektórym organizacjom charytatywnym, takim jak szkoły lub kościoły.

Nagrody Nobla są najbardziej znanym przykładem dużych nagród, które omijają podatki, gdy są przydzielane. Paragraf 74 kodeksu nie stanowił przeszkody dla prezydenta Obamy, gdy otrzymał on Nagrodę Nobla w 2009 roku. Pan Obama natychmiast ogłosił, że przekaże pełne 10 milionów koron szwedzkich (około 1,4 miliona dolarów) na cele charytatywne. Nie był więc winien żadnych podatków od nagrody.

Podatki od samozatrudnienia. Załóżmy, że w przeciwieństwie do pana Obamy, zdecydujesz się pominąć wykluczenie i zgłosić nagrodę. Jesteś odpowiedzialny za podatki dochodowe, ale nie za podatki od samozatrudnienia, ponieważ nie zajmujesz się wygrywaniem nagród. Zgłoś swoją nagrodę w wierszu 21 ("inny dochód") z przodu formularza 1040, a nie w harmonogramie C formularza 1040. Jako źródło dochodu podaj "nagrodę" w polu po lewej stronie miejsca, w którym wpisujesz kwotę.

Skąd to wszystko wiem? Pełne ujawnienie: pojawiłem się w programie "The Match Game", prowadzonym przez Gene'a Rayburna i byłem w parze z Johnem Forsythe'em, najlepiej znanym widzom telewizyjnym jako podstępny patriarcha w serialu "Dynastia". Wygrałem około 100 dolarów za mój występ w 1966 roku, podobnie jak moja żona, która pojawiła się w późniejszym programie i została połączona z Bennettem Cerfem, znanym jako panelista w "What's My Line?" i jako wydawca. Ponieważ nie ma żadnych wyłączeń z podatku dochodowego za wygrane w teleturniejach, moja żona i ja dokonaliśmy wymaganych wpisów w linii 21, ponieważ nie zajmujemy się występowaniem w programach.

W następnym roku brałem udział w czterech edycjach "Jeopardy!". W tamtych czasach, pod przewodnictwem Arta Fleminga, pieniądze wynosiły znacznie mniej niż dzisiaj. Czek na $1,910 i zestaw Encyklopedii Obrazkowej Comptona dotarł do nas tydzień po narodzinach naszego pierwszego dziecka; sfotografowaliśmy go "trzymającego" czek. Upewniłem się, że wpisałem $1,910 w linii 21 i nigdy nie zostałem oszukany przez IRS za podatki od samozatrudnienia.

Moja wygrana w "Jeopardy!" w wysokości $1,910 była drobna w porównaniu do $2,520,700 zarobionych w 2004 roku przez Kena Jenningsa. Zwyciężył on w 74 odcinkach teleturnieju, co było jego najdłuższą zwycięską passą. Czy tak wiele wygranych zmusiło Kena do wypełnienia Harmonogramu C, zobowiązując go tym samym do zapłacenia ogromnej kwoty podatku od samozatrudnienia? Nie, gdyby mnie zapytał. Powiedziałbym mu, żeby trzymał się linii 21 i nie martwił się, że jego passa zostanie przekroczona przez Cala Ripkena.

O autorze:

Julian Block pisze i praktykuje prawo w Larchmont w stanie Nowy Jork, a wcześniej pracował w IRS jako agent specjalny (śledczy w sprawach karnych) i adwokat. Więcej na ten temat można znaleźć w książce "Julian Block's Year Round Tax Strategies", dostępnej na stronie julianblocktaxexpert.com.